ایالات متحده، مبردهای HFC با GWP بالاتر را ممنوع می کند!

ایالات متحده آمریکا: کلیه  مبردهای HFC با GWP بالاتر از جمله R134a، R404A و R410A در اکثر برنامه‌های جدید تبرید و تهویه مطبوع از سال 2025 تحت طرح های جدید EPA ایالات متحده ممنوع خواهند شد.

ایالات متحده، مبردهای HFC با GWP بالاتر را ممنوع می کند!

فهرست مطالب

ممنوعیت مبردهای HFC با GWP بالاتر

ایالات متحده آمریکا: کلیه ی مبردهای HFC با GWP بالاتر از جمله R134a، R404A و R410A در اکثر برنامه‌های جدید تبرید و تهویه مطبوع از سال 2025 تحت طرح های جدید EPA ایالات متحده ممنوع خواهند شد.

طرح های جدیدی که دیروز تحت قانون نوآوری و ساخت آمریکا (AIM) اعلام شد، هم برای محصولات وارداتی و هم برای محصولات تولید داخل اعمال می شود. آنها شامل محدودیت 700 GWP در مورد چیلرها و سیستم های تهویه مطبوع و پمپ حرارتی مسکونی و تجاری سبک از اول ژانویه 2025 می باشند.

سیستم های تبرید مواد غذایی خرده فروشی از اول ژانویه 2025 به GWP  300 محدود می شود. همچنین برخی از بخش هایی همچون واحدهای مستقل و سیستم‌های سوپرمارکت با شارژ مبرد 200 پوند (91 کیلوگرم) یا بیشتر، از همان تاریخ محدود به GWP  150می شوند.

فاز نزولی

قانون AIM در دسامبر سال گذشته به تصویب رسید. این قانون به EPA اجازه می دهد تا تولید و مصرف HFC ها را کاهش داده، احیای آن‌ها را به حداکثر رسانده و انتشار آن از تجهیزات را به حداقل برساند و در عین حال انتقال به فناوری‌های نسل بعدی را از طریق محدودیت‌های مبتنی بر بخش تسهیل کند.

این آخرین قانون پیشنهادی متمرکز بر حوزه روی آوردن به گزینه های جایگزین از طریق محدودیت های مبتنی بر منطقه می باشد. قانون AIM، EPA را به این سمت سوق می دهد که مطابق با برنامه اصلاحیه کیگالی در پروتکل مونترال تا سال 2036 تولید و مصرف HFC را به میزان 85 درصد کاهش دهد.

قانون پیشنهادی در بیشتر موارد، تولید و واردات محصولات حاوی HFCهای محدود شده را تا اول ژانویه 2025 ممنوع می کند و تا یک سال آینده نیز (یعنی 1 ژانویه 2026) فروش، توزیع و صادرات محصولات حاوی HFCهای محدود شده را ممنوع اعلام خواهد نمود.

کاهش انتشار مقادیر بیشتر از آنچه در قانون ذکر شده معادل 903 میلیون تن معادل CO2 تا سال 2050 است که مزایای خالص اقلیمی تا 56.3 میلیارد دلار را به همراه دارد.

به نقل از مدیر EPA مایکل، اس ریگان: «با پیشنهاد اخیر تحت قانون دو حزبی AIM، EPA به پیشبرد برنامه جاه طلبانه رئیس جمهور بایدن در زمینه آب و هوا و در عین حال سرمایه گذاری در نوآوری و نبوغ آمریکا ادامه می دهد».

«این پیشنهاد از دور شدن HFC های فوق آلاینده در بخش های کلیدی اقتصاد ما حمایت می کند و در عین حال توانایی رهبری آمریکا را در تولید محصولات جدید ایمن اقلیمی ارتقا بخشیده و کشور ما را در سطح جهانی رقابتی تر می کند و مزایای زیست محیطی و اقتصادی قابل توجهی را ارائه می دهد».

جاه طلبی

کارگروه محیط زیست آژانس تحقیقات زیست محیطی این پیشنهادها را “جاه طلبانه و جامع” توصیف نمود و در همین راستا سخنگو -جناب کریستینا استار- افزود: این قانون برای ایالات متحده در جهت انجام تعهدات اقلیمی خود تحت پروتکل مونترال با انتقال این بخش‌ها به جایگزین‌های کمتر مضر، اهمیت چندانی ندارد.»

تحلیل های صورت گرفته از سوی EPA بر این مدعاست که این حکم هزینه‌های تسلیمی منفی خالص برای صنعت خواهد داشت، اما اذعان می‌کند که احتمالاً هزینه‌های HFC افزایش خواهد یافت. با این حال، EPA اصرار دارد که برای بخش RACHP، هزینه مبرد کمتر از 1 درصد کل هزینه سیستم است و بیشترین هزینه ها از مواد اولیه ای مانند مس، فولاد و آلومینیوم است که برای ساخت تجهیزات استفاده می شود. همچنین اشاره می کند که در بیشتر موارد، با مبردهای جدیدتر و کارآمدتر، مبرد کمتری در محصول نهایی لازم است.

منبع

https://www.coolingpost.com/world-news/us-to-ban-higher-gwp-hfc-refrigerants/

به اشتراک بگذارید :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

011
مطالب مرتبط