5 صدا و بو هشدار دهنده در مورد تهویه مطبوع خانگی!

هنگامی که از کولر شما بوی بد یا صدای عجیبی متصاعد می شود، می تواند هشداری برای شما تلقی شود. در بیشتر موارد، ما با دستگاه تهویه مطبوع (کولر) خود به عنوان وسیله ای “دور از چشم و دور از ذهن” رفتار نموده و به ندرت به آنها توجه می کنیم و تا زمانی که نشانه ای از خرابی در آنها مشاهده نشود آنها را بازرسی نمی کنیم

5 صدا و بو هشدار دهنده در مورد تهویه مطبوع خانگی!

فهرست مطالب

5 صدا و بو هشدار دهنده در مورد تهویه مطبوع خانگی!

هنگامی که از کولر شما بوی بد یا صدای عجیبی متصاعد می شود، می تواند هشداری برای شما تلقی شود. در بیشتر موارد، ما با دستگاه تهویه مطبوع (کولر) خود به عنوان وسیله ای “دور از چشم و دور از ذهن” رفتار نموده و به ندرت به آنها توجه می کنیم و تا زمانی که نشانه ای از خرابی در آنها مشاهده نشود آنها را بازرسی نمی کنیم. انتشار صدا یا بوی ناشناخته از تهویه مطبوع خانگی شما معمولاً نشانه این است که چیزی خراب شده است و دستگاه نیاز به تعمیر حرفه ای دارد. برخی از علائم هشدار دهنده معمول در تهویه مطبوع خانگی و نحوه برخورد صاحب خانه ها در جزیره دانیل، کارولینای جنوبی در رابطه با آنها در زیر اشاره شده است.

صدای وزوز

چنانچه از کولر خود صدای وزوز می شنوید، می تواند نشانه ی قوس الکتریکی در دستگاه شما باشد. در این حالت بلافاصله کولر را خاموش نموده و به محض شنیدن این صدا با یک سرویسکار تماس گرفته تا دستگاه را بررسی و تعمیر نماید.

معمولاً این صدای آزار دهنده ناشی از شل بودن اتصال الکتریکی یا خرابی کلید مدار، خرابی واحد فن کندانسور (فن بزرگ خارج از ساختمان) یا سوئیچ رله کنتاکتور است. چنانچه مبرد نشتی داشته باشد یا یاتاقان ها فرسوده باشند، گاهی اوقات این خرابی های مکانیکی نیز می تواند باعث صدای وزوز شود. بهتر است که صاحبخانه شخصاً به رفع این عیوب برقی نپرداخته و همیشه باید با یک متخصص در این باره مشورت نماید.

صدای تق تق

تق تق معمولاً رایج ترین صدایی است که صاحب خانه ها در مورد سیستم های HVAC خود از آن شکایت می کنند. در حالی که این صدا به اندازه وزوز جدی نیست، اما بهتر است قبل از تبدیل شدن به یک مشکل جدی تر، علت را بررسی کنید. گاهی اوقات صدای تق تق به صورت گهگاه بوده و یا در طول روشن ماندن دستگاه بدتر می شود – اما هرگز نباید این صدا را نادیده گرفت.

یک پانل غیر ایمن می تواند چنین صدایی را ایجاد نماید. این وضعیت زمانی اتفاق می‌افتد که پیچ‌ها به خودی خود شل شوند. علت دیگر می تواند ورود آشغال به سیستم تهویه و گرفتگی فیلتر هوا باشد. در این صورت، کل سیستم باید بازدید شود تا از تکرار چنین صدایی جلوگیری شود.

بوی تخم مرغ گندیده

استشمام بوی تخم مرغ گندیده در اطراف خانه شما شوخی نیست، اما این مشکل معمولا به راحتی توسط یک سرویسکار متخصص برطرف می گردد. معمولاً این بو زمانی رخ می دهد که حیوانی به دریچه ها راه پیدا کرده و در آنجا مرده باشد. پرندگان، موش‌ها و گربه ها شایع‌ترین این جانوران می باشند.

یک مسئله جدی تر در این رابطه، نشت گاز است. پروپان و گاز طبیعی هر دو با یک ماده شیمیایی پرداخت می شوند تا در صورت نشت گاز، چنین بویی را در آنها ایجاد کند. این یک وضعیت بالقوه فوق العاده خطرناک است، بنابراین هرگونه شعله ای را خاموش کرده، منابع برق را قطع و خانه را تخلیه نموده و بلافاصله با سرویسکار مربوطه تماس حاصل فرمایید.

بوی سوختن پلاستیک

بوییکی از 5 صدا و بو هشدار دهنده در مورد تهویه مطبوع خانگی بوی سوختن پلاستیک است. این بو بسیار آزاردهنده بوده و نباید آن را نادیده گرفت. حتی بدتر از آن، می تواند نشان دهنده این باشد که اتفاقی وحشتناک در شرف وقوع است. مانند صدای وزوز، بوی سوختن پلاستیک نیز می تواند یک هشدار AC باشد که نشان دهنده نقص الکتریکی است. در این حالت چیزی در حال ذوب شدن است و برای جلوگیری از آتش سوزی احتمالی باید کولر خود را خاموش کنید.

یکی دیگر از دلایل رایج در ایجاد چنین وضعیتی، شکستگی تسمه فن است. هنگامی که این اتفاق می افتد، سیستم شروع به گرم شدن بیش از حد می کند و بوی خاصی ایجاد می کند. اگر تسمه فن بسته شده باشد، ممکن است مانع حرکت صحیح فن ها شود. این امر به بلبرینگ ها فشار آورده و می تواند عامل دیگری برای گرم شدن بیش از حد باشد.

جوراب خیس (رطوبت)

گاهی هنگام روشن شدن کولر، بویی مشابه با بوی جوراب خیس استشمام می شود که به مرور و با گردش هوا از شدت این بو کاسته می شود. آنچه باعث بروز چنین وضعیتی می شود تجمع رشد بیولوژیکی است که به واسطه رطوبت و گرد و غبار ایجاد می گردد. این امر برای افرادی که به گرد و غبار و گرده حساس هستند و یا از بیماری های تنفسی رنج می برند، مشکلات زیادی ایجاد خواهد نمود.

با داشتن یک برنامه مدون برای تعمیر و نگهداری می توان به راحتی از این مشکل جلوگیری نمود. حتی اگر کولر شما هیچ یک از این مشکلات را نشان نمی دهد، باز هم باید سالی یک بار بررسی و سرویس شود.

 

منابع

https://www.myattandbates.com/article/5-strange-ac-warning-sounds-and-odors

 

 

به اشتراک بگذارید :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

011
مطالب مرتبط