قیمت چیلر

عوامل بسیار زیادی بر قیمت چیلر تاثیر گذار هستند. به طور کلی هرچه ظرفیت، کیفیت تجهیزات و قطعات چیلر بیشتر باشد قیمت چیلر نیز بیشتر خواهد بود.

قیمت چیلر

فهرست مطالب

 در این مقاله می‌خواهیم به عوامل موثر بر قیمت چیلر بپردازیم، عوامل متعددی بر قیمت نهایی چیلر تاثیر گذار است که در ادامه به معرفی تک تک آنها خواهیم پرداخت:

عوامل موثر بر قیمت چیلر

1- ظرفیت چیلر

ظرفیت چیلر در واقع میزان برودتی است که چیلر می‌تواند تولید کند که به طور معمول با تن تبرید بیان می‌گردد. هرچه ظرفیت چیلر بیشتر باشد، قیمت نیز بالاتر خواهد بود.

دمای آب خروجی یکی از عوامل موثر بر ظرفیت چیلر است که در اکثر چیلرها این دما 7 درجه سانتی‌گراد می‌باشد.

2- نوع کندانسور

نوع کندانسور مورد استفاده در چیلر بر قیمت تمام شده چیلر تاثیر گذار است. کندانسورها در انواع متفاوتی وجود دارند که متداول‌ترین آنها کندانسورهای آبی و هوا خنک هستند. تعداد لوله‌ها و فین‌ها در کندانسور هوایی بیشتر از آبی است. هرچه مساحت قطعات انتقال دهنده حرارت بیشتر باشد قیمت دستگاه هم بیشتر می‌شود؛ زیرا مواد اولیه بیشتری برای تولید استفاده شده است.

قیمت چیلر

3- دمای محیط

دمای محیط تاثیر به سزایی بر انتخاب نوع کندانسور چیلر دارد و از این نظر بر قیمت چیلر اثر می‌گذارد. هر چه دمای محیط بیشتر شود، ظرفیت کندانسور کمتر می‌شود.

4- نوع کمپرسور

کمپرسور که به عنوان قلب تپنده چیلر شناخته می‌شود، از تاثیر گذارترین عوامل بر قیمت چیلر است. نوع کمپرسور و اینکه اسکرال یا اسکرو و… باشد و همچنین بسته یا باز بودن سیستم کمپرسور، بر قیمت نهایی چیلر موثر است. معمولاً در ظرفیت‌های پایین‌تر از کمپرسور اسکرال که ارزان‌تر است و در ظرفیت‌های بالاتر از اسکرو که گران‌تر است، استفاده می‌شود.

5- تعداد کمپرسور و مدار

علاوه بر نوع کمپرسور مورد استفاده در چیلر، تعداد کمپرسورهای استفاده شده در چیلر نیز از عوامل تعیین کننده قیمت است. هرچه تعداد کمپرسورها در مدار بیشتر باشد، قیمت چیلر نیز بیشتر خواهد بود.

6- نوع و جنس اواپراتور

اواپراتورها در انواع متفاوت پوسته و لوله و صفحه ای وجود دارند که اواپراتورهای پوسته و لوله حجیم‌تر اما ارزان‌تر هستند. در مقابل اواپراتورهای صفحه‌ای کم حجم ‌تر اما گران‌تر هستند و مقاومت آن در برابر یخ‌زدگی نسبت به نوع پوسته و لوله بیشتر است. جنس اواپراتورهای پوسته و لوله آهن و مس است و اواپراتورهای صفحه ای از نوع فولاد و ضد زنگ یا نیکل هستند؛ به همین علت قیمت بالاتری دارند.

7- لوله کشی داخلی

سایز لوله کشی در چیلرها متفاوت است. هر چه سایز لوله‌های مورد استفاده بیشتر باشد، قیمت چیلر بیشتر می‌شود و با کوچک‌تر شدن سایز لوله قیمت پایین‌تر می‌آید، اما طول عمر دستگاه نیز کم‌تر خواهد شد.

8- نوع گاز مبرد

نوع گاز مبرد نیز بر قیمت نهایی چیلر اثر گذار است. به عنوان مثال گاز مبرد R22 توان تبرید بالایی دارد و باعث کوچک‌تر شدن و در نتیجه پایین‌تر آمدن قیمت چیلر می‌گردد؛ اما بسیار برای محیط زیست مضر است. درحالی که مبرد R134 سازگارتر با محیط زیست است، ولی توان تولید برودت پایین‌تری دارد که باعث بزرگ‌تر شدن ابعاد چیلر و در نهایت بالا رفتن قیمت نهایی چیلر می‌شود. علاوه بر آن مبرد بر میزان برق مصرفی  و طول عمر چیلر نیز موثر است.

9- دقت در جزئیات ساخت دستگاه

چیلر دارای قطعات زیادی است، در انواع مختلف متحرک و غیرمتحرک که بخشی زیادی از این قطعات جهت محافظت از کمپرسور مورد استفاده قرار می‌گیرند. کیفیت این قطعات بر قیمت چیلر نیز موثر است و طبیعتاً هرچه کیفیت بالاتر باشد، قیمت دستگاه نیز بیشتر خواهد بود.

10- سیستم کنترلر چیلر

در گذشته سیستم کنترل چیلرها به صورت آنالوگ بودند یا رله کنتاکتور داشتند. امروزه با منسوخ شدن این نوع کنترلرها و جایگزینی با پی ال سی‌ها که از نظر قیمتی گران‌تر هستند، کارکرد دستگاه‌ها به صورت بهتری کنترل می‌شود. فیوزها و ادواتی که روی تابلو برق جهت کنترل تجهیزات تعبیه می‌شوند هم نقش به سزایی در محافظت از دستگاه دارند؛ لذا استفاده از ادوات با کیفیت بر عمر چیلر و عملکرد آن تاثیری مثبت خواهد داشت. از طرفی مانند همیشه کیفیت بیشتر برابر است با قیمت بالاتر.

11- پوشش‌های محافظت کننده کندانسور

در اقلیم‌های آب و هوایی متفاوت نحوه محافظت از کندانسور نیز متفاوت است. در مناطق خشک به دلیل پایین بودن رطوبت، مس و آلومینیوم دچار خوردگی نمی‌شوند و نیازی به استفاده از پوشش‌های محافظت کننده نیست. در حالی که در مناطق مرطوب جهت جلوگیری از خوردگی با پوشش‌های رنگی از کندانسور محافظت می‌شود.

12- نوع شیر انبساط

شیر انبساط از قطعات کوچک اما تعیین کننده در چیلر می‌باشد که درانواع مکانیکی و الکترونیکی وجود دارند. انواع الکترونیکی شیر انبساط بهتر و گران‌تر هستند.

قیمت چیلر

13- شاسی چیلر

شاسی چیلرها معمولاً به دو صورت اجرا می‌شوند: پیچ و مهره و جوشکاری. شاسی پیچ و مهره‌ای نسبت به جوشکاری شده بهتر است. یکی از عمده‌ترین دلایل این موضوع امکان تعمیر و نگهداری راحت‌تر در حالت پیج و مهره است.

جمع بندی

عوامل بسیار زیادی بر قیمت چیلر تاثیر گذار هستند که در این مقاله به مهم‌ترین این عوامل اشاره شده است. به طور کلی هرچه ظرفیت، کیفیت تجهیزات و قطعات چیلر بیشتر باشد، قیمت نهایی چیلر نیز بیشتر خواهد بود. اگر به کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع چیلر علاقه‌مند هستید، مقاله تفاوت چیلر و مینی چیلر را نیز مطالعه نمایید.

به اشتراک بگذارید :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

011
مطالب مرتبط