چیلر آب خنک

چیلر تراکمی آب خنک (Water cooled chiller) یکی از انواع چیلرهای تراکمی است که به کمک آبِ خنکی که در برج خنک کننده تولید شده، حرارت موجود در کندانسور را دفع می‌کند. در واقع، تفاوت اصلی چیلر آب خنک و هوا خنک در کندانسور می‌باشد. در چیلر آب خنک کندانسور از نوع آبی می‌باشد. برای آشنایی با چیلرهای آب خنک در ادامه این مقاله در کنار ما باشید.

چیلر آب خنک

چیلر آب خنک

چیلر تراکمی آب خنک (Water cooled chiller) یکی از انواع چیلرهای تراکمی است که به کمک آبِ خنکی که در برج خنک کننده تولید شده، حرارت موجود در کندانسور را دفع می‌کند. در واقع، تفاوت اصلی چیلر آب خنک و هوا خنک در کندانسور می‌باشد. در چیلر آب خنک کندانسور از نوع آبی می‌باشد. برای آشنایی با چیلرهای آب خنک در ادامه این مقاله در کنار ما باشید.

معرفی چیلر آب خنک

در چیلرهای تراکمی آب خنک، گاز مبرد داغ بعد از وارد شدن به کمپرسور فشرده خواهد شد در نتیجه در هنگام خروج از کمپرسور دما و فشار مبرد افزایش پیدا می‌کند و به گاز مبرد سوپر هیت تبدیل می‌شود.

کمپرسور عمل متراکم سازی مبرد را انجام می‌دهد و انرژی لازم برای اینکه مبرد در چرخه به جریان بیفتد را ایجاد می‌کند. نوع مبرد، ظرفیت دستگاه، کاربری پروژه از جمله عوامل موثر در انتخاب کمپرسور برای چیلر آب خنک می‌باشد. معمولاً، به این علت که در ظرفیت‌های بالا چیلر آب خنک عملکرد بهتری دارد، از کمپرسور اسکرو و سانتریفیوژ که دارای ظرفیت برودتی بالاتری هستند، استفاده می‌شود.

کمپرسورهای سانتریفیوژ، برای چیلرهای آب خنک مناسب‌تر هستند؛ چون نسبت تراکمی تولید شده این کمپرسورها نسبت به سایر کمپرسورها پایین‌تر است و از آنجایی که چیلرهای آب خنک دمای چگالش پایین تری دارند و تراکم کمتری برای مبرد لازم است، کمپرسورهای سانتریفیوژ عملکرد بهتری خواهند داشت.

چیلر آب خنک

در مرحله بعد مبرد پس از خروج از کمپرسور وارد کندانسور خواهد شد. در کندانسور بخشی از گرمای مبرد به آب خنک موجود در لوله‌های کندانسور انتقال پیدا می‌کند و آب خنکی که از برج خنک کننده وارد دستگاه شده، گرم می‌شود و در نهایت از کندانسور خارج و مجدد به سمت برج خنک کننده هدایت می‌شود تا دوباره خنک و وارد چرخه شود. از طرفی مبرد که به صورت گازی داغ و فشار بالا وارد کندانسور شده است با از دست دادن گرما، تبدیل به مایعی با دمای بالا می‌شود و تغییر فاز یا حالت از بخار به مایع یا همان چگالش در کندانسور رخ خواهد داد.

در چیلر آب خنک، کندانسور به طور معمول به شکل مبدل حرارتی پوسته و لوله است، مبرد داغ، از قسمت بالایی وارد پوسته می‌شود و با سطوح خارجی لوله‌های سرد موجود در کندانسور تماس ایجاد می‌شود و تبادل گرما صورت می‌گیرد و در نهایت آب گرم از پایین پوسته به سمت برج خنک کننده خارج می‌شود.

در ادامه مبرد وارد شیر انبساط شده و دمای مایع مبرد پایین می‌آید و افت فشار شدیدی همزمان با کاهش دما اتفاق می‌افتد که به علت کاهش سطح مقطع عبور جریان اتفاق می‌افتد و منجر به تبخیر شدن بخشی از مبرد شده و جریانی دو فازی (گاز و مایع) از مبرد ایجاد می‌گردد. شیر انبساط نقش کنترل کننده را در چیلر به عهده دارد و دو فاکتور اصلی یعنی میزان سوپر هیت و دمای آب سرد خروجی را کنترل می‌کند.

با کنترل مقدار جریان عبوری، دمای مبردی که وارد اواپراتور می‌شود و در نتیجه دمای آب سرد خروجی چیلر تعیین می‌شود و  با توجه به مقدار فشار و دمای مبرد خروجی از اواپراتور، میزان سوپرهیت ایجاد شده در جریان خروجی از اواپراتور را هم تنظیم می‌کند تا از ورود مایع مبرد به کمپرسور جلوگیری کند.

در پایان این چرخه، میپبرد از شیر انبساط خارج و وارد اواپراتور می‌شود. در اواپراتور، مبرد گرمای آب موجود در لوله‌های اواپراتور را جذب می‌کند و مجدد به صورت بخار یا گاز داغ وارد کمپرسور می‌شود.

دلایل استفاده از چیلرهای آب خنک

چیلرهای آب خنک در مقایسه با چیلرهای هوا خنک در تناژ یا ظرفیت‌های بالا، مصرف برق کمتری دارند و ارزان‌تر هستند؛ اما به دلایلی استفاده از چیلرهای آب خنک به عنوان سیستم تهویه مطبوع کمتر شده است. از جمله این دلایل می‌توان به موراد زیر اشاره کرد :

1- مصرف آب در چیلرهای آب خنک بسیار بالا می‌باشد. به علت کمبود آب، استفاده از این نوع چیلر نیز کاهش یافته است.

2- چیلر آب خنک در شرایط اقلیمی خاصی بازده کافی و مناسب دارد و قابل استفاده در تمامی اقلیم‌ها نمی‌باشد.

3- هزینه بهره‌برداری بالا از دلایل دیگر کاهش استفاده از چیلر آب خنک می‌باشد.

از این رو بیشترین مصرف چیلرهای آب خنک، در شرایط دمایی زیرصفر امکان‌پذیر است.

چیلر آب خنک

نکات پایانی

1- استفاده چیلرهای آب خنک در مناطقی که آب و هوای شرجی دارند توصیه نمی‌شود.

2- صدا و لرزش در چیلر آبی کمتر از هواخنک است و علت این موضوع فن‌های کمپرسور در چیلر هواخنک می‌باشد.

3- چیلر آب خنک نسبت به هواخنک فضای کمتری اشغال می‌کند؛ زیرا ظرفیت برودتی آب در چیلر آبی زیاد است که این موضوع منجر به کوچک‌تر شدن ابعاد کندانسور می‌گردد. البته این نکته را نیز باید در نظر گرفت که چیلرهای آب خنک برج خنک کننده دارند ولی هوا خنک خیر.

4- چیلر آب خنک در دما و فشار کمتری نسبت به هواخنک کار می‌کند و این موضوع عمر مفید چیلر را افزایش می‌دهد.

از این که تا پایان مقاله با ما بودید سپاسگزارم. اگر به کسب اطلاعات درباره چیلر علاقه‌مند هستید، به مطالعه مقالات مینی چیلر چیست و مصرف برق چیلر نیز بپردازید.

به اشتراک بگذارید :

مطالب مرتبط