اصول کارکرد کندانسور

کندانسور برای انتقال گرما از یک سیال در حال کار به یک سیال ثانویه یا هوای اطراف طراحی شده است. بخار معمولاً در دمایی بالاتر از سیال ثانویه وارد کندانسور می شود ، همانطور که بخار سرد می شود، به دمای اشباع می رسد، به مایع متراکم تبدیل می شود و مقادیر زیادی گرمای نهان آزاد می کند

اصول کارکرد کندانسور

فهرست مطالب

کندانسور چیست؟

کندانسور یکی از 4 جز اصلی سیستم تهویه مطبوع می باشد. کندانسور، وسیله ای است برای تبدیل گاز یا بخار به مایع. کندانسورها در نیروگاه ها برای متراکم کردن بخار خروجی از توربین ها و در صنعت تبرید برای متراکم کردن بخارات مبرد مانند آمونیاک و هیدروکربن های فلوئوردار استفاده می شوند. کندانسور یک نوع مبدل یا heat exchanger همانند اواپراتور است که برای متراکم کردن یک ماده گازی به حالت مایع از طریق خنک کردن استفاده می کند. با انجام این کار، گرمای نهان آزاد شده  به محیط اطراف منتقل می شود.

به عبارت دیگر ، وظیفه کندانسور در سیستم تبرید ، انتقال گرما از مبرد به محیط دیگری مانند هوا و یا آب است. با دفع گرما، مبرد گازی به مایع تبدیل می شود.

اصول کارکرد کندانسور

 کندانسور برای انتقال گرما از یک سیال در حال کار به یک سیال ثانویه یا هوای اطراف طراحی شده است. بخار معمولاً در دمایی بالاتر از سیال ثانویه وارد کندانسور می شود ، همانطور که بخار سرد می شود، به دمای اشباع می رسد، به مایع متراکم تبدیل می شود و مقادیر زیادی گرمای نهان آزاد می کند. در طول کندانسور ، مقدار بخار کاهش می یابد و مقدار مایع افزایش پیدا میکند. در خروجی کندانسور، فقط مایع باقی می ماند و این یعنی ما قبل از کندانسور ، فاز گاز و بعد از کندانسور ، فاز مایع رو داریم.

اصول کارکرد کندانسور؛ کندانسور بعد از کمپرسور و قبل از شیر انبساط قرار دارد.گاز مبرد بعد از کمپرسور ، تحت فشار قرار میگیرد ،  مبرد به سمت کویل کندانسور فرستاده می شود. در حالت هوا خنک ، یک فن بزرگ هوای بیرون را از طریق کویل کندانسور می‌کشد و به هوا اجازه می‌دهد انرژی گرمایشی ساختمان را جذب کند و آن را در بیرون آزاد کند. در طی این فرآیند، مبرد به مایع تبدیل می شود.کندانسور هوا خنک از هوای محیط برای خنک کردن و کندانس کردن گاز مبرد داغ به مایع استفاده می کند و در نهایت گرمای چیلر را به هوا دفع می کند. در حالت هوا خنک ، به جای فن ، از برج خنک کن استفاده میشود.

بنابراین به بیانی دیگر “کندانسور مجموعه ای از کویل ها است”، یک فن در سراسر کویل ها می دمد و گرمای مبرد داخل آن ها را دفع می کند و به آن اجازه می دهد به مایع تبدیل شود، در این مرحله دوباره به داخل سیستم فرستاده می شود . مایع پرفشار به سمت شیر انبساط می رود، که کنترل می کند چه مقدار مایع مبرد وارد اواپراتور شود و در نتیجه چرخه تبرید دوباره آغاز می شود.

فرمول ظرفیت کندانسور

در سیکل تبرید ، کندانسور باید گرمای مبردی که در اواپراتور داده میشود را به بیرون هدایت کند و همچنین کندانسور باید گرمایی که در اثر تراکم در کمپرسور اضافه شده را به بیرون هدایت کند.لازم به ذکر است که این گرما قابل اندازه گیری نمی باشد و فقط میتوانیم  بگوییم ظرفیت کنداسور میشود ظرفیت اواپراتور به اضافه مصرف برق کمپرسور .به زبانی دیگر : Qc=Qe+W

W توان برقی است که آن را معادل توان حرارتی در نظر می گیریم. به این علت با Qe که از جنس حرارت هست جمع میشود و میشود Qc که آن نیز از جنس حرارت می باشد.

دمای تقطیر و کندانسور که یکی از المان های ورودی و مهم جهت طراحی چیلر می باشد می بایست از دمای بیرون بالاتر باشد.به عنوان مثال اگر دمای محیط بیرون 40 درجه باشد و یک دلتا تی مثلا 10 درجه داشته باشیم ، پس دمای کندانسور یا تقطیر میشود 40+10 یعنی 50 درجه

محاسبه دلتا T

در مورد دلتا تی اصولا در مناطق گرم ، دلتا تی کندانسور را 5 تا 8 درجه میگیریم.در مناطق معتدل دلتا تی کندانسور را 10 تا 12 درجه میگیریم و در مناطق خیلی سرد، دلتا تی کندانسور را 12 تا 15 درجه میگیریم.هر چی عدد دلتا تی را کوچکتر بگیریم ، کندانسور بزرگتر و گرانتر میشود.

اگر دلتا تی کندانسور را اشتباه انتخاب کنیم، کندانسور بزرگ یا کوچیک درمی آید.

تا اینجا متوجه شدیم که عملکرد کندانسور به این صورت است که به بخار با فشار و دمای بالا اجازه می دهد تا متراکم شود و گرما را خارج کند. انواع اصلی کندانسورهای مورد استفاده عبارتند از: (1) آب خنک، (2) هوا خنک و (3) تبخیری.

کندانسور هوا خنک از هوای محیط برای خنک کردن و متراکم کردن گاز مبرد داغ به مایع استفاده می کند.

در کندانسور آب خنک، آب برج خنک کننده، مبرد را خنک و متراکم می کند.

کندانسورهای تبخیری از اثر خنک کنندگی تبخیر برای بهبود فرآیند دفع حرارت استفاده می کنند. آب از بالا روی کویل پاشیده می شود در حالی که هوا به طور همزمان از طریق کویل از پایین دمیده می شود تا به طور طبیعی دمای متراکم را کاهش دهد. نوع تبخیری ترکیبی از کندانسور آبی و کولینگ تاور هست

وظیفه کندانسور در سیستم تبرید چیست؟

وظیفه کندانسور در سیستم تبرید ، انتقال گرما از مبرد به محیط دیگری مانند هوا و یا آب است. با دفع گرما، مبرد گازی به مایع تبدیل می شود.

کندانسور در کدام قسمت قرار دارد؟

کندانسور بعد از کمپرسور و قبل از شیر انبساط قرار دارد.

نحوه محاسبه ظرفیت کندانسور به چه صورت است؟

ظرفیت کنداسور میشود ظرفیت اواپراتور به اضافه مصرف برق کمپرسور .به زبانی دیگر : Qc=Qe+W

ویدیو آموزشی “اصول کارکرد کندانسور”

به اشتراک بگذارید :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

011
مطالب مرتبط