9 راهکار کاربردی برای نگهداری و افزایش راندمان چیلر

  • خانه
  • تعاریف
  • 9 راهکار کاربردی برای نگهداری و افزایش راندمان چیلر

9 راهکار کاربردی برای نگهداری و افزایش راندمان چیلر

فهرست مطالب

استفاده از فناوری سرعت متغیر می‌تواند به بهبود بهره وری انرژی چیلرها کمک کند. در این مقاله قصد داریم روش‌های مختلفی را برای افزایش راندمان یا cop چیلر را مورد بحث قرار دهیم. افزایش راندمان چیلر به عوامل مختلفی مانند بهینه سازی کمپرسور، کمپرسور دور متغیر (VFD)، تنظیم مجدد آب سرد، تمیز کردن کندانسور و اواپراتور، شیر انبساط، فن‌های کندانسور، اکونومایزر، کنترلرها و اتصالات وابسته خواهد بود.

9 راهکار کاربردی برای نگهداری و افزایش راندمان چیلر

چیلرهای ناکارآمد می‌توانند در طول ماه‌های گرم‌تر در صورتی که مشکل پیدا کنند، هزینه زیادی را ایجاد کنند. این فقط به این دلیل نیست که شما بیشتر از این تجهیزات استفاده می‌کنید؛ لیفت اضافی ممکن است بدون اینکه متوجه شوید انرژی HVAC را هدر دهد.

لیفت به تفاوت دمایی بین آب گرم خروجی کندانسور و آب سرد خروجی از چیلر برای گردش در ساختمان اشاره دارد. به عبارت دیگر، لیفت نشان می‌دهد که کمپرسور چیلر چقدر باید کار انجام دهد تا از گرما خلاص شود و مبرد به دمای دلخواه شما برسد. انرژی کمتر توسط کمپرسور به این معنی است که چیلر شما انرژی کمتری مصرف می‌کند که در نهایت باعث صرفه جویی در هزینه شما می‌شود. در این بخش علاوه بر راهکارهای افزایش راندمان چیلر به این مورد نیز برای بهبود راندمان اشاره خواهیم کرد.

1. گزارش روزانه داشته باشید

گزارش روزانه معمولاً نخستین گام به سمت نگهداری و افزایش راندمان چیلر کارآمد است. این کار به شما امکان می‌دهد، به راحتی گزارش‌های درستی تولید کنید و به شناسایی هر مشکلی که چیلر داشته باشد، کمک خواهد کرد. اینگونه تعمیر و نگهداری چیلر به راحتی و سرموقع انجام خواهد شد.

2 .لوله‌ها را برای انتقال حرارت کارآمد تمیز نگه دارید

راندمان انتقال حرارت بیشترین تأثیر را بر افزایش راندمان چیلر دارد. بنابراین انتقال حرارت درست برای حفظ راندمان بالا ضروری است. لوله‌های کندانسور باید حداقل سالیانه یا بر اساس برنامه تعمیر و نگهداری تقاضای شما تمیز شوند تا از آلاینده‌ها پاک شوند.

3. در چیلرهای آب خنک دمای آب ورودی را پایین بیاورید

کاهش دمای آب کندانسور ورودی باعث بهبود راندمان چیلر می‌شود.

4. سرعت جریان آب سرد را بین 3 تا 12 فوت در ثانیه نگه دارید

تغییر نرخ جریان آب سرد بر عملکرد چیلر تأثیر می‌گذارد. دبی بسیار کم راندمان چیلر را کاهش می‌دهد و در نهایت منجر به جریان آرامی می‌شود. حداکثر دبی توصیه شده معمولاً حدود 12 فوت بر ثانیه است.

5. شارژ مبرد را نگهداری کنید

مقدار واقعی خنک‌کننده‌ای که یک چیلر فراهم می‌کند، به میزان مایع مبردی که در کمپرسور جابجا می‌شود، بستگی دارد. نشت مبرد و همچنین هوا و رطوبت وارد شده به سیستم، باعث کاهش راندمان و قابلیت اطمینان سیستم می‌شود. شارژ کم مبرد باعث می‌شود کمپرسور سخت‌تر کار کند و اثر خنک کننده کمتری داشته باشد. جلوگیری از نشت مبرد باعث افزایش راندمان پیلر خواهد شد.

6. جلوگیری از ناکارآمدی ناشی از غیر میعانات

مواد غیر میعانات می‌توانند بازده واقعی چیلر را از عملکرد نامی تا 4% در بار 60% و 7% در بار 100% کاهش دهند. واحدهای پاکسازی اثر غیر میعانات را به حداقل می‌رساند.

7. روغن کمپرسور را آنالیز کنید

یک بار در سال نمونه ای از روغن روانکاری را برای تجزیه و تحلیل شیمیایی «طیف سنجی» به آزمایشگاه بفرستید. فیلترهای روغن را از نظر افت فشار بررسی کنید و در صورت تعویض شارژ روغن آنها را تعویض کنید. کیفیت عمومی آب و شواهدی از خوردگی را همیشه مورد بررسی قرار دهید. کنترل این موارد در مجموع موجب افزایش راندمان چیلر خواهد شد.

8. عملکرد استارت‌ها و موتورها را بررسی کنید

برای عملکرد موثر استارت‌ها و موتورها، کالیبراسیون‌های ایمنی و سنسور را روی کنترل‌های ریزپردازنده بررسی کنید. برای جلوگیری از خطاهای عایق، سیم پیچ‌های موتور الکتریکی را از نظر مقاومت عایق در برابر زمین و سیم پیچی تست کنید.

افزایش راندمان چیلر با نصب درایورهای سرعت متغیر

9. درایوهای سرعت متغیر نصب کنید

کمپرسور چیلر معمولاً بزرگ‌ترین تک بار الکتریکی در یک ساختمان است. با شرایط عملیاتی مناسب، درایوهای سرعت متغیر (VSD) می‌توانند صرفه جویی قابل توجهی در مصرف انرژی داشته باشند.

راهکارهای افزایش راندمان یا cop چیلر با کاهش لیفت

درک واقعی لیفت به این معنی است که ابتدا اصول اولیه نحوه تبادل گرما چیلرها برای خنک نگه داشتن ساختمان مشخص شود. لیفت با کم کردن دمای آب سرد خارج شده به ساختمان شما (معمولاً 42-46 درجه فارنهایت) از دمای آبی که از کندانسور خارج می‌شود برج خنک کننده یا فن‌ها را خنک می‌کند (معمولاً حدود 85-95 درجه فارنهایت). لیفت می‌تواند از 5 تا 50 درجه فارنهایت بسته به تجهیزات و شرایط طراحی متغیر باشد.

یکی از راه‌های کاهش لیفت، تنظیم مجدد دمای منبع آب سردی است که ساختمان شما را خنک می‌کند. هولمن توضیح می‌دهد که افزایش این عدد فقط 2 درجه فارنهایت به این معنی است که کمپرسور شما مجبور نیست به سختی یا به همان اندازه کار کند، که باعث صرفه جویی در انرژی و افزایش راندمان چیلر می‌شود.

افزایش راندمان چیلر

یکی از راه‌های انجام این کار این است که موقعیت شیر کنترل کویل خنک کننده خود را تغییر دهید. دریچه‌ها، میزان جریان آب سرد را از هر سیم پیچ محدود می‌کنند.

بهتر است که  استراتژی بازنشانی بر روی هر سیم پیچ بر روی بحرانی‌ترین فضا متمرکز شود. برای مثال، مدرسه در هنگام ناهار بیشترین تقاضا را از کافه تریا خواهد داشت، زیرا بیشترین دانش آموزان در آنجا هستند. دمای منبع را فقط چند درجه افزایش دهید، سپس به موقعیت‌های سیم پیچ نگاه کنید.

کاری که ما می‌خواهیم انجام دهیم این است که به سیستم اتوماسیون ساختمان یا کنترل چیلر دستور دهیم تا دریچه کافه تریا را تا جایی که می‌توانیم باز کند. وقتی به موقعیت 100 درصد رسید، دریچه‌های دیگر را باز می‌کنیم تا بتوانند با آب گرم‌تر به کار خود ادامه دهند. اگر از آب گرم تری استفاده کنیم، برای انجام کار تهویه به مقدار بیشتری از آن نیاز خواهیم داشت.

افزایش راندمان چیلر با استفاده از اکونومایزر

یکی از راه‌های اصلی افزایش راندمان چیلر استفاده از اکونومایزر در طراحی چیلرها است که  باعث می‌شود وابسته به شرایط طراحی و اقلیم مورد نظر، 0.2 تا 0.4 COP چیلر افزایش یابد. همچنین در این حالت کمپرسورها نیز راحت‌تر کار می‌کنند و عمر کاری دستگاه بیشتر خواهد شد.

جمع بندی

در این مقاله راهکارهای افزایش راندمان چیلرهای تراکمی بررسی شد. تعدادی از موارد بررسی شده مربوط به تعمیر و نگهداشت چیلر و تعدادی مربوط به زمان طراحی و ساخت دستگاه است. با توجه به اینکه  روز به روز دسترسی به منابع انرژی محدودتر و پر هزینه تر می‌شود، شناسایی این راهکارها و استفاده از آن‌ها از اهمیت زیادی برخوردار است. همچنین قابل ذکر است با توجه به اقلیم متفاوت آب و هوایی کشور، نیاز است این راهکارها متناسب با محیط و اقلیم پروژه انتخاب شوند تا بیشترین کارایی را داشته باشند.

به اشتراک بگذارید :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

011
مطالب مرتبط