چیلر تراکمی چیست و چه تفاوتی با سایر چیلرها دارد؟!

چیلر از مجموعه‌ای از اجزای اواپراتور، کندانسور، شیر انبساط، فن ها، پمپ ها، کمپرسور و جذب کننده (absorbers) و موارد دیگر تشکیل شده است. مجموعه گلچین شده این موارد، انواع چیلر را می‌سازند. به این معنی که اگر اجزای اصلی چیلر کمپرسور و اواپراتور، کندانسور، شیر انبساط باشد، این چیلر یک چیلر تراکمی محسوب می‌شود. در واقع تفاوت اصلی چیلر تراکمی با انواع دیگر چیلر، حضور کمپرسور است چرا که وجود اواپراتور، کندانسور، شیر انبساط در همه چیلرها یکسان است.

 

وظیفه چیلر تراکمی چیست؟

اگر بخواهیم به محدوده­ وظایف چیلر تراکمی نگاهی داشته باشیم، باید وظایف هر دستگاه تهویه مطبوع دیگری را پیش چشم آوریم: کنترل دما و رساندن آن به دمای مطبوع و حفظ آن، کنترل رطوبت و ایجاد جریان هوا و پاکسازی هوای محیط.

چیلر های تراکمی معمولاً در پشت بام یا زیرزمین و موتورخانه ساختمان هایی با هر نوع کاربری مسکونی، تجاری، صنعتی، تفریحی، آموزشی و موارد دیگر نصب می‌شوند تا کار خود را انجام دهند. اینکه این چیلر در همه ساختمان ها و سازه ها قابل نصب و استفاده است انعطاف و سازگاری آن را می‌رساند.

 

نحوه کار چیلر تراکمی چگونه است؟

شکل کلی فعالیت چیلر تراکمی به این نحو است که آب ورودی به دستگاه را که به دلیل فعالیت های دستگاه های صنعتی یا دستگاه های تهویه مطبوع گرم شده، به یک دمای پایین و مطلوب برای فعالیت می‌رساند و به وسیله پمپاژ آب به واحدهای درون ساختمان یا واحدهای تولید صنعتی، دوباره آن را به چرخه فعالیت باز می‌گرداند.

نحوه کار چیلر تراکمی به این صورت است که:

ابتدا مایع گرم شده از طریق شیر ورودی وارد اواپراتور چیلر می‌شود، در این قسمت مایع با گرفتن گرما از محیط، بخار شده و وارد فاز گاز می‌شود. در این مرحله طبیعتاً حرارت محیط گرفته شده و مناطقی که با این قسمت در تماس هستند کاهش دما پیدا می‌کنند.
سپس کمپرسور چیلر، گاز را متراکم کرده و دمای آن را بالا می‌برد، بعد آن را به سمت کندانسور هدایت می‌کند.
سپس کندانسور مبرد گازی را به مایع اشباع شده تغییر فاز می‌دهد. این فرآید فرآیندی فشار ثابت است.
آخرین مرحله این چرخه درون شیر انبساط است که فشار را از روی مبرد گازی برداشته و آن را به انبساط می‌رساند. در نهایت مبرد خروجی از شیر انبساط مخلوطی از مایع و گاز است که وارد اواپراتور می‌شود.

در این میان اواپراتور و کندانسور دو قطب اصلی چیلر تراکمی هستند که به ترتیب کمترین دما و بیشترین دما را درون دستگاه دارند، در نتیجه باید در مقابل همدیگر به خوبی عایق شده باشند تا روی عملکرد هم تأثیری نگذارند. تنها واسطه میا این دو، همان مبرد است که در حال انجام دادن کار به خصوص خود، میان این دو رفت و آمد می‌کند.

معرفی و مقایسه ۳ نوع پر کاربرد از انواع تاسیسات سرمایشی ساختمان
معرفی و مقایسه ۳ نوع پر کاربرد از انواع تاسیسات سرمایشی ساختمان