معرفی و مقایسه ۳ نوع پر کاربرد از انواع تاسیسات سرمایشی ساختمان

  1. خانه
  2. chevron_right
  3. بیمارستانی
  4. chevron_right
  5. معرفی و مقایسه ۳ نوع پر کاربرد از انواع تاسیسات سرمایشی ساختمان

تاسیسات سرمایشی در واقع تاسیسات مرکزی سرمایشی هستند که در مکان هایی مانند پشت بام ، زیر زمین یا موتورخانه ساختمان نصب می شوند. ما در این مقاله آموزشی می خواهیم ۳ نوع پر کاربرد از انواع تاسیسات سرمایشی ساختمان های مختلف (چیلر ، VRF ، زنت) را معرفی و مقایسه کنیم. پرکاربرد ترین نوع تاسیسات سرمایشی یک ساختمان استفاده از چیلر است. سیستم های دیگر مبتنی بر سیکل تبرید تراکمی مانند GHP , VRF و داکت اسپلیت نیز مبرد را به فن کویل های داخل ساختمان ارسال کرده و در آنجا در اثر تبادل حرارت هوا با مبرد ، دمای هوا کاهش یا افزایش می یابد. در ادامه ضمن معرفی ساختار آنها به مزایا و معایب مهم هر یک نیز اشاره و آنها را نسبت به هم مقایسه می کنیم.

 

سه نوع پر کاربرد تاسیسات سرمایش مرکزی یک ساختمان عبارتند از :

۱ . سردسازی آب با چیلر یا مینی چیلر و ارسال آن به هواساز و فن کویل

در چیلرهای تراکمی که متداول ترین و پر کاربردترین نوع چیلر هستند ، آب در قسمت اواپراتور آن سرد شده و از طریق لوله کشی به کویل واحد هایی مانند هواساز یا فن کویل در داخل ساختمان ارسال می گردد. در هواساز یا فن کویل ، یک فن وجود دارد که هوا را از روی کویل های آب سرد عبور داده و هوای خنک شده را وارد محیط می کند. برای گرمایش نیز فن کویل و هواساز دارای کویل آبگرم هستند که آب توسط دستگاه هایی مانند پکیج گازسوز یا بویلر موتورخانه گرم شده و به کویل آنها فرستاده می شود تا فن این بار با چرخش خود ، هوای عبوری از اطراف کویل را گرم کند. همانطور که گفتیم از بین این ۳ نوع پر کاربرد از انواع تاسیسات سرمایشی و گرمایشی ساختمان (چیلر ، VRF ، زنت) این دستگاه چیلر از همه پر کاربردتر است. هر کدام از این دستگاه هایی که اشاره کردیم، خود دارای ساختاری خاص بوده که در مقاله های زیر می توانید ویژگی ها، طرز کار و مزایا و معایب آنها را مطالعه و نسبت به هم مقایسه کنید.

چیلمن

۲ . سردسازی با سیستم های تبرید تراکمی مانند VRF و GHP

از جمله مدرن ترین سیستم های سرمایشی و گرمایشی امروزی سیستم های تهویه مطبوع VRF و GHP هستند که از مزیت های مهم آنها این است که تاسیسات سرمایشی و گرمایشی در یک دستگاه یکپارچه قرار دارد و دیگر به موتورخانه و متعلقات آن نیازی نیست. در سیستم تهویه VRF و سیستم تهویه GHP ، سیال خنک کننده ، مبرد (برای مثال مبرد R134A) است که با لوله کشی به کویل هواسازها و فن کویل های داخل ساختمان ارسال شده و یک فن با عبور دادن هوا از اطراف کویل ها ، باعث کاهش دمای هوا می شود. البته هر دو این دستگاه ها علاوه بر سرمایش ، قابلیت گرمایش هوا را نیز دارند. بنابرین این دستگاه ها هم عمل سرمایش را انجام می دهند و هم گرمایش. در مقاله های زیر هر یک از این دستگاه ها را به طور مفصل معرفی کرده ایم که با شناخت آنها می توانید آنها را نسبت به یکدیگر مقایسه کنید.

۳ . استفاده از دستگاه های زنت ، ایرواشر و اکونوپک به عنوان تاسیسات سرمایشی و گرمایشی سالن ها و سوله ها

در دستگاه ایرواشر ، زنت و اکونوپک دیگر به فن کویل ها و هواسازهای داخل ساختمان نیازی نیست و برای خنک کاری هوا ، درون دستگاه از پوشال هایی (پدهای سلولوزی) استفاده می شود که یک پمپ ، آب را بر روی پوشال ها افشانده و در اثر تماس مستقیم هوا با آب ، دمای هوا کاهش می یابد. سپس هوای خنک با کانال کشی انجام شده بین دستگاه و بخش های مختلف ساختمان ، در سرتاسر ساختمان توزیع می شود. برای گرمایش نیز این دستگاه ها مانند هواساز و فن کویل دارای کویل آبگرم هستند که آبگرم ایجاد شده در بویلر موتورخانه یا پکیج گازسوز در آن جریان پیدا کرده و با وزش هوا توسط یک فن از اطراف کویل ، دمای هوا افزایش می یابد.

 

 

 

چیلر تراکمی چیست و چه تفاوتی با سایر چیلرها دارد؟!
آیس بانک – طراحی و ساخت آیس بانک – قیمت آیس بانک Ice Bank