چیلر تراکمی آب خنک چیست؟ معرفی انواع کاربرد و مشخصات فنی آن

چیلر تراکمی آب خنک یکی از انواع چیلرهای تراکمی است که به کمک آبِ خنکی که در برج خنک کننده تولید میشود، حرارت موجود در کندانسور را دفع می کند. در واقع، تفاوت اصلی چیلر آب خنک و هوا خنک در نحوه خنک سازی کندانسور می باشد که در چیلر آب خنک، کندانسور از نوع آبی است.

چیلر تراکمی آب خنک چیست؟ معرفی انواع کاربرد و مشخصات فنی آن

فهرست مطالب

چیلر تراکمی آب خنک چیست؟ معرفی انواع کاربرد و مشخصات فنی آن

یکی از مهم ترین تجهیزاتی که برای خنک کاری در سیستم های برودتی مورد استفاده قرار می گیرد، چیلر تراکمی آبی است. این چیلر اغلب با استفاده از انرژی الکتریکی سبب خنک کردن آب در سیستم های تهویه مطبوع و سایر سیستم های مورد استفاده در صنعت می شود. در این سیستم ها، آب به عنوان یک ماده خنک کننده تحت فشار بالا قرار می گیرد. بعد از آن به یک کندانسور منتقل شده تا از دمای آن کاسته شود. اینگونه چیلر تراکمی آب خنک سبب ایجاد برودت در انواع سیستم های تهویه و سیستم های صنعتی می شود.

انواع مختلف چیلرهای تراکمی آب خنک

چیلر آب خنک بر اساس محدوده سردسازی (تبریدی) به دو دسته تقسیم بندی می شود که در ادامه به بررسی کابردهای هر کدام از این دو دسته می پردازیم:

 • -چیلر تراکمی 20 تا 80 تن

چیلرهایی که در این محدوده ساخته می شوند، برای کاربردهایی مانند استفاده در سیستم تهویه ساختمان های اداری و مسکونی، آپارتمان ها و برخی مراکز تجاری مورد استفاده قرار می گیرند. این چیلرها قیمت کمتری نسبت به چیلر تراکمی آب خنک با ظرفیت بالا دارند.

 • -چیلر تراکمی 100 الی 1000 تن

این چیلرها به دلیل ظرفیت بالای خود برای استفاده در سیستم های تهویه بزرگ و صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند. صنایع فولاد، پتروشیمی و سیستم های خنک کننده وسایل نقلیه بزرگ و عمومی از این نوع هستند. قیمت چیلر تراکمی آبی که در این محدوده قرار می گیرند، بالاتر از چیلرهای کم ظرفیت است.

مشخصات فنی چیلر تراکمی آب خنک

چیلرهای تراکمی آبی بر حسب ظرفیت و نوع کمپرسور به کار رفته در آن، دارای مشخصات فنی متفاوتی هستند اما به طور کلی می توان، مشخصات چیلر تراکمی آب خنک را در موارد زیر بیان کرد:

 • -دمای خروجی آب سرد 5 الی20 درجه سانتی گراد
 • -راندمان انرژی بالاتر از 4.5 COP
 • -قابلیت تنظیم دقیق دما و فشار سیال
 • -قابلیت عملکرد بهینه با انواع مبردها مانند R407C، R134a ، R22 و …
 • -دارای پوسته و بدنه مقاوم در برابر خورندگی
 • -مجهز به کلیه تجهیزات ایمنی و حفاظتی

چیلر آب خنک در چه صنایعی کاربرد دارد؟

چیلر تراکمی آب خنک وظیفه پایین آوردن دمای آب در سیستم های برودتی را بر عهده دارد. چیلرها بر حسب ظرفیت خود برای استفاده در سیستم های سرمایشی مختلف کاربرد دارند.

از مهم ترین کاربردهای چیلرهای کم ظرفیت می توان استفاده در سیستم های تهویه اداره ها، ساختمان های تجاری و مسکونی، کارگاه های تولیدی کوچک، سالن های تولید با متراژ پایین و … را نام برد. در مقابل چیلرهایی که توان خنک کنندگی آن ها از 100 تن به بالا است، برای استفاده در صنعت فولاد، پتروشیمی، صنایع غذایی و دارویی، سالن های تولیدی بزرگ و سردخانه های صنعتی مناسب هستند.

علاوه بر این از چیلر تراکمی آب خنک برای سیستم های خنک کننده وسایل نقلیه عمومی مانند قطار، هواپیما و کشتی های بزرگ نیز استفاده می شود. از دیگر کاربردهای مهم چیلر تراکمی آبی می توان به استفاده در سیستم های خنک کننده فضاهای پزشکی مانند اتاق های مراقبت ویژه بیمارستان ها و اتاق های مخصوص جراحی را نام برد.

طرز کار چیلرهای تراکمی آب خنک

در چیلرهای آبی، فرایند سرد کردن آب در 4 مرحله زیر و در 4 جزء اصلی چیلر انجام می شود:

 1. 1.در مرحله اول آغاز به کار، چیلر تراکمی آب خنک، مبرد یا ماده ای که برای استفاده در سیستم سردسازی مورد استفاده قرار می گیرد، به وسیله کمپرسور کاملا فشرده شده و دمای آن تا حد زیادی بالا می رود.
 2. 2.در مرحله دوم مبرد فشرده شده به مبدل حرارتی (کندانسور) منتقل شده و به مایع تبدیل می شود. علاوه بر این، در این مرحله با عبور از شیر انبساط از فشار سیال کاسته شده و دمای آن نیز کاهش پیدا می کند.

مراحل کار چیلر تراکمی آب خنک

مراحل کار چیلر تراکمی آب خنک

 1. 3.در مرحله سوم مایعی که دمای آن کاهش یافته است از طریق لوله های موجود در مبدل حرارتی (اواپراتور) می شود. با ورود مبرد و آب سرد به درون اواپراتور تبادل حرارتی صورت گرفته و دمای آب در اثر این تبادل حرارتی کاهش پیدا می کند و به این ترتیب آب سرد از چیلر خارج می شود.
 2. 4.در مرحله آخر، آب سرد وارد سیستم سرمایشی شده و پس از انجام عمل سرمایش مجدد تبخیر شده و وارد کمپرسور می گردد. به این ترتیب فرایند سرمایش در چیلر تراکمی آب خنک دوباره آغاز می شود.

البته در تمام مراحل یاد شده، تجهیزات کنترل کننده بسیاری برای کنترل دمای مبرد و دمای آب سرد نیز به کار می رود.

در زمان استفاده از چیلرهای خنک کننده آبی به چه نکاتی باید توجه کنید؟

 • -در چیلرهای آبی باید دمای آب برگشتی به لوله های موجود در مبدل حرارتی 5 درجه کمتر از دمای ورودی به این لوله ها باشد.
 • -دماپا یا ترموستات سیستم باید در قسمت ورود آب به اواپراتور نصب گردد.
 • -در چیلر تراکمی آب خنک باید دمای آبی که به برج خنک کننده وارد می شود، بین 30 تا 35 درجه و دمای آب خروجی از آن بین 28 تا 30 درجه باشد.
نکات مهم هنگام استفاده از چیلرهای خنک کننده آب
نکات مهم هنگام استفاده از چیلرهای خنک کننده آب
 • -توجه داشته باشید که دمای آب خارج شده از اواپراتور نباید کمتر از 7 درجه باشد.
 • -در زمان فعالیت چیلر باید تمامی شیرهای مکش و رانش مایع در سیستم باز باشد.
 • -فرایند روغن کاری چیلر تراکمی آب خنک را زمانی که دستگاه خاموش است، انجام دهید.
 • -وجود جریان آب در کندانسور و اواپراتور الزامی است. به همین دلیل توصیه می شود، در مدار آب خروجی از کندانسور و اواپراتور، سوئیچ های جریان نصب شوند.
 • -هنگام عملکرد چیلر تراکمی، مقداری از آب تبخیر می شود؛ بنابراین باید منبعی برای جبران آب تبخیر شده وجود داشته باشد. معمولا در تمامی چیلرها، سوئیچ های جریان وجود دارند که در صورت کم شدن آب، به صورت اتوماتیک، شیر ورودی جریان آب را باز می کنند. سوئیچ های چیلر تراکمی آب خنک در 2 نوع مکانیکی و الکتریکی وجود دارند که نوع مکانیکی آن رایج تر است.

چیلر تراکمی آبی را در چه مکان هایی می توان نصب کرد؟

یکی از ویژگی های مهم چیلرهای آبی، صدای کم آن است به همین دلیل می توان آن ها را در موتورخانه ها، طبقات پایینی آپارتمان ها و در پشت بام ساختمان های مسکونی نصب کرد. علاوه بر این چیلر تراکمی آب سرد قابلیت نصب در فضای باز را نیز دارد.

مکان های مناسب برای نصب چیلر تراکمی آب خنک
مکان های مناسب برای نصب چیلر تراکمی آب خنک

اگر می خواهید چیلر تراکمی را در فضای باز نصب کنید، بهتر است آن را در زیر سایه بان قرار داده تا از شرایط نامطلوب آب و هوایی در امان باشد.

مزایا و معایب مهم چیلرهای تراکمی آب خنک

آگاهی از مزایا و معایب تجهیزاتی مانند چیلرهای خنک کننده، نقش مهمی در انتخاب و خرید آن ها دارد. بنابراین لازم است، قبل از خرید محصول با مزایا و معایب آن آشنا باشید. در ادامه مهم ترین مزایا و معایب چیلر تراکمی آب خنک را بیان می کنیم.

مزایای چیلر آب خنک:

 • -طول عمر بالا

چیلرهای آب خنک طول عمر بالایی دارند و در صورت استفاده صحیح می توانند تا سال ها کاربرد مفید داشته باشند. این چیلرها اغلب در فضاهای بسته نصب می شوند و در معرض عوامل خارجی مانند باران، برف، گرد و غبار و یخ زدگی قرار ندارند، بنابراین کمتر از چیلرهای هوا خنک، آسیب می بینند.

 • -تولید صدای کم

چیلرهای آب خنک صدای بسیار کمی تولید می کنند به همین دلیل برای استفاده در محیط های حساس مانند بیمارستان ها مناسب هستند. چیلر تراکمی آب خنک لرزش بسیار کمی هم دارد. این ویژگی مهم، چیلر را برای استفاده در ساختمان های مسکونی و اداره های دولتی، مناسب می کند.

تولید صدای کم از مزایای مهم چیلرهای آبی
تولید صدای کم از مزایای مهم چیلرهای آبی
 • -راندمان بسیار بالا

عملکرد چیلرهای آب خنک نسبت به چیلرهای هوا خنک، بسیار بالاتر است. این چیلرها برق کمتری نیز مصرف می کنند.

 • -عدم نیاز به نصب در فضای باز

اغلب چیلرهای هوا خنک و محصولات مشابه آن برای بهبود فعالیت خود، نیاز به نصب در فضاهای باز را دارند. اما چیلر تراکمی آب خنک اینگونه نیست. این چیلرها برای استفاده در ساختمان ها و مکان هایی که دسترسی به فضای باز جهت نصب نیست، مناسب هستند.

 • -داشتن ابعاد کوچک تر

چیلر آب خنک در ابعاد کوچک و قابل حمل ساخته می شود. این ویژگی، آن ها را برای استفاده مکان های مختلف مانند آپارتمان ها و مجتمع های مسکونی و تجاری آماده می کند. قابل ذکر است که چیلرهایی که ظرفیت بالایی هم دارند، از این ویژگی بهره مند هستند.

معایب چیلر آب خنک:

 • -هزینه خرید بالا

چیلر تراکمی آب خنک به دلیل وجود قطعاتی مانند برج خنک کننده، پمپ آب و سایر قطعات کنترل کننده، قیمت بالاتری نسبت به محصولات مشابه خود مانند چیلرهای هوا خنک دارند.

 • -هزینه تعمیر و نگهداری بالاتر

در طراحی و ساخت چیلرهای آب خنک از قطعات بیشتری استفاده شده، به همین دلیل هزینه تعمیر آن ها نیز بالاتر می رود.

هزینه بالای تعمیر و نگهداری چیلرهای آب خنک
هزینه بالای تعمیر و نگهداری چیلرهای آب خنک

چیلر آب خنک بعد از هر دوره استفاده ماهانه، نیاز به تعمیر و سرویس شدن دارند. چیلر تراکمی آب خنک بعد از هر چند وقت استفاده، نیاز به تصفیه آب جهت رفع ناخالصی های موجود در آن، تمیز کردن برج خنک کننده و تمیز کردن لوله های انتقال آب (اواپراتور) دارد.

 • -نصب آن توسط متخصص

نصب چیلرهای آب خنک آسان نیست و همه افراد نمی توانند، آن را به درستی انجام دهند. بنابراین برای نصب چیلر آب خنک نیاز به یک متخصص ماهر در این زمینه دارید. پرداخت هزینه ای جداگانه برای نصب نیز می تواند از جمله معایب خرید چیلر تراکمی آب خنک محسوب شود. 

 • -نیاز به مکانی جهت نصب

چیلرهای آب خنک مورد استفاده در ساختمان ها و محیط های اداری باید در محیطی مخصوص نصب شوند؛ بنابراین در نظر گرفتن این فضا برای نصب می تواند از معایب این محصول باشد. موتورخانه ها، بخش های غیر قابل استفاده پارکینگ ها یا زیرزمین های ساختمان ها می توانند، مکان های مناسبی برای نصب چیلر آب خنک باشند.

 • -در مناطق کم آب، قابل استفاده نیستند

همانطور که ملاحظه کردید، چیلر تراکمی آب خنک برای کارکرد خود نیاز به مقدار زیادی آب در برج خنک کننده دارند. به همین دلیل در شهرهایی که با کمبود آب مواجه هستیم، استفاده از آن منطقی نیست.

 • -در محیط های مرطوب کارایی کمی دارند

چیلرهای آب خنک برای راندمان بالای خود نیاز به فعالیت در محیط های خشک و عاری از رطوبت دارند و در محیط های مرطوب کارایی حداکثری خود را ندارند.

خرید چیلر تراکمی آب خنک از چیلمن

چیلرهای تراکمی آب خنک از جمله مهم ترین تجهیزات برای استفاده در سیستم های سرمایشی و سیستم های تهویه مطبوع است. از چیلر آب خنک برای کاهش دمای ماشین آلات صنعتی، کاهش دمای دستگاه های تزریق پلاستیک و کاهش دمای ساختمان های مسکونی، تجاری و اداری بهره گرفته می شود.

چیلر تراکمی آبی در ظرفیت های مختلف، طراحی و ساخته می شود که هر کدام بر حسب مشخصات فنی خود، در صنایع مختلف به کار می روند. چیلر تراکمی آب خنک مصرف برق کمی داشته و در عوض راندمان بسیار بالایی دارد. این محصول را می توان در فضاهای بسته، مانند موتورخانه ها و پارکینگ های مجتمع های تجاری، اداری و مسکونی نیز نصب کرد. چیلرها مهم ترین تجهیزات دستگاه های خنک کننده در بیمارستان ها و مراکز پزشکی هستند زیرا صدای بسیار کمی تولید می کنند و مزاحمتی برای بیماران ندارند.

خرید انواع چیلرهای آب خنک از فروشگاه چیلمن
خرید انواع چیلرهای آب خنک از فروشگاه چیلمن

خرید و نصب چیلر تراکمی آب خنک باید توسط فروشگاه های معتبر و متخصص انجام شود تا بهترین کارایی را برای شما داشته باشند. چیلر تراکمی آبی یکی از محصولات ارائه شده در فروشگاه چیلمن است. چیلمن با بیش از 5 دهه فعالیت در زمینه تولید تجهیزات سرمایشی، امروزه یکی از معتبرترین فروشگاه ها در زمینه تولید انواع چیلرهای تراکمی است.

شما عزیزان می توانید با مراجعه به وب سایت چیلمن، تنوع بالای محصولات داخلی و خارجی موجود در فروشگاه را ملاحظه کرده و محصولی مطابق با نیاز خود خریداری نمایید. همچنین می توانید در صورت نیاز به هرگونه راهنمایی در رابطه با چیلر تراکمی آب خنک با همکاران ما در بخش پشتیبانی در ارتباط باشید.

ویدیو آموزشی “چیلر تراکمی آب خنک”

به اشتراک بگذارید :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

011
مطالب مرتبط