ظرفیت چیلر

ظرفیت چیلر

فهرست مطالب

ظرفیت چیلر به چه معناست؟

  • ظرفیت اسمی چیلر چه مفهومی دارد و در محاسبات طراحی چیلر چطور محاسبه میشود؟
  • ظرفیت واقعی چیلر چه مفهومی دارد و در محاسبات طراحی چیلر چگونه محاسبه میشود؟
  • منظور از ظرفیت واقعی  و یا ظرفیت اسمی چیست؟
  • جهت طراحی چیلر باید ظرفیت اسمی را مدنظر قرار داد و یا ظرفیت واقعی را می بایست لحاظ گردید؟

در ادامه همراه ما باشید….

 ظرفیت انواع چیلر

ظرفیت انواع چیلر معمولاً بر حسب تن تبرید و یا BTU/hr (بی تی یو بر ساعت) ذکر می شود. اصلی ترین پارامتر انتخاب چیلر در هر کدام از کاربری ها ظرفیت چیلر است.

 برای یافتن چگونگی نحوه محاسبه ظرفیت چیلر نیاز به اطلاعات و دیتاهای مختلفی همانند دمای محیط و ارتفاع از سطح دریا و تفاوت دمای ورود و خروج آب و شدت جریان آب خواهیم داشت.

برای مثال در محاسبه ظرفیت چیلر تهویه مطبوع یک ساختمان به اطلاعاتی از قبیل: اقلیم ساختمان، متراژ مفید جهت تهویه، جنس و ضخامت مصالح ساختمانی، نورگیر بودن یا نبودن ساختمان، تعداد افراد ساکن یا در رفت و آمد به محیط مورد تهویه و … نیاز است.

این محاسبات معمول بر اساس تن تبرید (سرمایش) واحد تعیین ظرفیت در دستگاه‌های سرمایشی است. یک تن تبرید (سرمایش) معادل 12000BTU/hr می‌باشد و براساس محاسبات آلمانی هر 3.5 کیلو وات معادل 1تن تبرید است و تن تبرید برای بیان ظرفیت چیلر استفاده می شود که به راحتی پس از مشخص کردن ظرفیت چیلر می توانید آن را به تن تبرید تبدیل کنید.

HVAC Engineering Academy - Chiller Energy Efficiency Ratio (EER) & Integrated Part Load Value (IPLV) Calculation Formula #Chiller #hvacradar #EER #IPLV #HVAC | Facebook

 نکته مهم(ظرفیت اسمی )

نکته مهم در تعیین ظرفیت چیلر این است که این ظرفیت تنها ظرفیت اسمی چیلر است. ظرفیتی که در شرایط استاندارد تعیین می شود و برای خرید و فروش و طراحی مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین ظرفیت اسمی را مشاور تعیین نمیکند و شرایط خاصی را دارد، ظرفیت اسمی استاندارد تولید چیلر است و استاندارد عملکرد چیلر را دارد.

جمع بندی

ظرفیت اسمی بر اساس ارتفاع از سطح دریا و دمای محیط ثابت در نظر گرفته میشود که در سطح جهان ثابت است و براساس اسب بخار میزان برودت ثابتی را میدهد و اکثر شرکت ها براساس ظرفیت بالا کاتالوگ طراحی می کنند و ظرفیت را براساس کاتالوگ اسمی بیان می کنند.

این در حالی است که ظرفیت واقعی چیلر در شرایط عملی و با توجه به دمای محیط و دیگر عوامل محیطی باید تعیین شود که می تواند بالاتر و یا پایین تر از ظرفیت اسمی دستگاه باشد و ظرفیت واقعی دستگاه را مشاور تعیین میکند که می بایست اطلاعات ارتفاع از سطح دریا و دمای محیط و دمای خروجی را مد نظر قرار گرفت.

با وجود سری سازی چیلر توسط برخی از شرکت ها بر اساس کاتالوگ، چیلر می بایست به صورت خصوصی جهت هر یک از پروژه ها براساس دیتاهای دریافتی از مشاورین و شهر های محل پروژه با در نظر گرفتن وضعیت اقتصادی و بهینه میزان ورودی و خروجی مصرف گاز و برق و همچنین کاهش تخریب زیست محیطی مبرد چیلر را طراحی شود.

ویدیو آموزشی “ظرفیت چیلر”

به اشتراک بگذارید :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

011
مطالب مرتبط