چیلر گریز از مرکز 100 ساله شد!

رونمایی از چیلر گریز از مرکز در سال 1922، نخستین پیشرفت قابل توجه از زمان اختراع تهویه مطبوع مدرن در سال 1902 بود. اکنون که کریر صدمین سالگرد فعالیت خود را جشن می گیرد، اختراع موفقیت آمیزش دنیایی را قدردان از فراهم ساختن تهویه مطبوع خود کرده و در عین حال فصل جدیدی از اثربخشی سیستم های سرمایشی رقم زده و دستیابی به دنیای مدرن را ممکن ساخته است.

چیلر گریز از مرکز 100 ساله شد!

فهرست مطالب

پیش به سوی ساخت دنیای مدرن: چیلر گریز از مرکز 100 ساله شد

گردآوری شده توسط: تام فرانازک، مدیر عامل محصول جهانی، چیلرهای آب خنک، کریر

در ماه ژوئن سال 1920، ویلیس هاویلند کریر یادداشتی را تهیه نمود که در آن به سیستم و مبرد جدیدی اشاره شده بود که می توانست هنر و علم تهویه مطبوع را به طور قابل توجهی پیشرفت دهد.

کریر که پیش تر به واسطه ی ارائه «فرمول‌های روان‌سنجی منطقی» در سال 1911 تجلیل شده بود، اکنون اقدام به طراحی «چیلر گریز از مرکز» و مبرد جدیدی نموده بود که نه تنها فرآیند سرمایش و خنک سازی را در کارخانه‌های سراسر جهان بهبود می‌بخشید، بلکه «هوای مطبوع» را به‌طور قابل‌اعتماد و مقرون به صرفه در سالن‌ها، فروشگاه‌ها، رستوران‌ها، مکان‌های ورزشی، کشتی‌ها، بیمارستان‌ها و ادارات و ساختمان ها به مردم ارائه می کرد.

رونمایی از چیلر گریز از مرکز در سال 1922، نخستین پیشرفت قابل توجه از زمان اختراع تهویه مطبوع مدرن در سال 1902 بود. اکنون که کریر صدمین سالگرد فعالیت خود را جشن می گیرد، اختراع موفقیت آمیزش دنیایی را قدردان از فراهم ساختن تهویه مطبوع خود کرده و در عین حال فصل جدیدی از اثربخشی سیستم های سرمایشی رقم زده و دستیابی به دنیای مدرن را ممکن ساخته است.

کریر ویلیس هاویلند در سال 1915. مجوز استفاده از عکس کریر

از روند انجام کار تا ایجاد آسایش و راحتی

اولین مشتری کریر، شرکت آب نبات Stephen F. Whitman & Sons در فیلادلفیا، اقدام به نصب سه چیلر گریز از مرکز در سال 1923 برای کارخانه خود نمود. سال بعد، شرکت سفالگری Onondaga در سیراکوز، نیویورک، نمونه اولیه دستگاه کریر را نصب کرد. چهل سال بعد، این چیلر نمادین به کلکسیون دائمی موسسه اسمیتسونیان در واشنگتن دی سی اضافه گردید.

در سال 1924، زمانی که صاحبان فروشگاه J.L. Hudson در دیترویت، اقدام به نصب چیلرهای گریز از مرکز در مجموعه خود  نمودند، کریر به رویای خود مبنی بر یک تهویه کننده مطبوع واقعی تحقق بخشید. پس از نصب، مردم دیگر از گرمای عذاب آور در هنگام خرید از زیرزمین فروشگاه از حال نمی رفتند. چند سال بعد، R.H. Macy یک تبلیغ طنزآمیز منتشر نمود با این مضمون که مشتریانش را از ماندن یک شبه در فروشگاه منع می کرد، حتی اگر به معنای خواب راحت شبانه با وجود تهویه مطبوع مدرن کریر باشد.

زمانی که چیلر گریز از مرکز او یخ های مدیسون اسکوئر گاردن را برای بازی افتتاحیه فصل هاکی حرفه ای 1925 منجمد کرد، کریر دنیای ورزش را به خود خیره ساخت. اواخر همان سال در روز یادبود، تماشاگران سینما از استنشاق هوای مطبوع تئاتر ریوولی نیویورک که ترکیبی از هوای گرم و هالیوود بود و می توانست روزی منجر به فیلم پرفروش تابستانی می‌شود، خوشحال شدند.

در سال 1926 زمانی که T.W. Patterson Building در فرزنو، کالیفرنیا، یک سیستم تهویه گریز از مرکز را در ساختمان شش طبقه خود نصب کرد، بار دیگر نام کریر را بر زبان ها جاری ساخت. هجده ماه بعد، ساختمان 21 طبقه میلام در سن آنتونیو، تگزاس، به عنوان نخستین ساختمان اداری بلندمرتبه ای معرفی شد که اقدام به نصب تهویه مطبوع مرکزی در حین ساخت نمود.

نوآوری قابل توجه کریر به زودی به یک پدیده جهانی تبدیل شد و تهویه مطبوعی را برای تولید کنندگان ابریشم مصنوعی در هند و کارخانه های کراکر در مکزیک و همچنین آپارتمان های بوئنوس آیرس، تالار پارلمان مصر و اسلو، تالار شهر نروژ فراهم کرد.

کریر ویلیس هاویلند در سال 1915. مجوز استفاده از عکس کریر

در پایان سال 1940، پس از اینکه هزاران مهمان برای اولین بار تهویه هوا را در ایگلو معروف کریر در نمایشگاه جهانی نیویورک 1939/40 تجربه کردند، این شرکت هزارمین چیلر گریز از مرکز خود را فروخت. تا سال 1980، این مجموع به 40000 افزایش یافت – و به سرعت در حال افزایش بود. امروزه، سرمایش گریز از مرکز به یک صنعت جهانی چند میلیارد دلاری تبدیل شده و همچنان در حال رشد است.

تاریخچه تهویه مطبوع از بسیاری جهات، همان تاریخچه تهویه مطبوع کریر با چیلر گریز از مرکز در قلب آن است که دنیایی را که امروز در آن زندگی می کنیم ممکن می سازد.

نیویورک تایمز سرشماری سال 1970 ایالات متحده را “سرشماری با تهویه مطبوع” نامگذاری نمود و اشاره کرد که تهویه مطبوع ساده کریر این امکان را برای آمریکایی ها فراهم کرده است که در طول سال در گرمای نیمه گرمسیری فلوریدا و تگزاس زندگی و کار کنند.

یک مورخ خاطرنشان کرد: «در پایان دهه، ایالت های گرمسیری آمریکا در اوج گرمای خود بودند». به همین ترتیب، سرمایش گریز از مرکز به ایجاد یک کمربند خورشیدی جهانی کمک کرده و زندگی را از سرزمین‌های خشک خاورمیانه تا مراکز شهری استوایی آسیا راحت‌تر و پربارتر ساخته است.

در قرن گذشته، تعداد کمی از مکان‌ها، از آسمان‌خراش‌ها گرفته تا ساختمان‌های آپارتمانی، هتل‌ها تا بیمارستان‌ها، فرودگاه‌ها و خطوط کروز تا ایستگاه‌های مترو، و مکان‌های ورزشی گرفته تا موزه‌ها، توسط چیلر گریز از مرکز کریر تجهیز نشده نشده اند. همه از فناوری چیلر گریز از مرکز بهره برده اند.

با ارائه دما و رطوبت دقیق، چیلرهای گریز از مرکز همچنین فرآیندهای تولید بی‌شماری را ممکن کرده‌اند که همه جنبه‌های زندگی ما را بهبود می‌بخشد، از داروها، محصولات خودرو، پلاستیک، مواد شیمیایی، منسوجات و کاربردهای معدنی گرفته تا بسیاری از جنبه‌های عصر دیجیتال مدرن ما، از جمله الکترونیک، تراشه‌های نیمه‌رسانا و مراکز داده.

در سال 1998، ویلیس کریر به عنوان یکی از “100 نابغه با نفوذ تجارت قرن” توسط مجله تایم انتخاب شد. سال بعد، US News & World Report کریر را به عنوان یکی از 25 آمریکایی که دوران مدرن را شکل دادند معرفی کرده و به او لقب “باحال ترین آمریکایی قرن” را دادند.

عکس توسط کریر

امروز، صدمین سالگرد پدر تهویه مطبوع و اختراع چیلر گریز از مرکز او، مرد و ماشینی که دنیای مدرن را ممکن کرد، جشن می گیریم.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد تاریخچه کریر و تأثیر سرمایش گریز از مرکز در دنیای امروز، به https://www.carrier.com/commercial/en/us/centrifugal-100 رجوع نمایید.

برای مطالعه مقالات مشابه فناوری چیلر به /مقالات آموزشی/  https://chillman.ir مراجعه نمایید.

 

منابع

  • “سرشماری تهویه مطبوع”، نیویورک تایمز، 6 سپتامبر 1970.
  • ریموند آرسنو، «پایان تابستان داغ طولانی: تهویه مطبوع و فرهنگ جنوب»، مجله تاریخ جنوب، جلد. ل، شماره 4، نوامبر 1984.
  • خلاصه گزارش: اولین های تاریخی کریر (بیانیه مطبوعاتی ارائه شده توسط جان شاو در فایل های شولتز، 2012).
  • دنیای کریر: شماره 1، 1999.
  • گزارش اخبار و جهان ایالات متحده، 27 دسامبر 1999.
  • https://coolingbestpractices.com/technology/chillers/making-modern-world-possible-centrifugal-chiller-turns-100

به اشتراک بگذارید :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

011
مطالب مرتبط