کندانسور

کندانسور بین کمپرسور و شیر انبساط قرار دارد. بخار داغ و فشار قوی مبرد وارد کندانسور می‌شود و مبرد مایع از آن خارج می‌شود. کندانسور معمولاً عایق نیست. گرمای داخل آن ناخواسته است و فقط با اتمسفر دفع می‌شود.

کندانسور

فهرست مطالب

کندانسور بین کمپرسور و شیر انبساط قرار دارد. بخار داغ و فشار قوی مبرد وارد کندانسور می‌شود و مبرد مایع از آن خارج می‌شود. کندانسور معمولاً عایق نیست. گرمای داخل آن ناخواسته است و فقط با اتمسفر دفع می‌شود. بنابراین اگر مقداری گرما را در یک اتاق از دست بدهد، در بیشتر موارد خیلی مهم نیست. با این حال، اگر اتاق به وسیله سردخانه نیز خنک شود، منطقی است که آن را عایق‌بندی کنید و تمام گرما را به داخل ساختمان وارد کنید، اما اگر اتاق فقط توسط هوای محیط بیرون خنک شود، نیازی به عایق بندی نیست. در این مقاله قصد داریم به بررسی کندانسور چیلر بپردازیم.

کندانسور چه کاری انجام می‌دهد؟

کندانسورها تمام گرمای ناخواسته را از ساختمان جمع‌آوری می‌کنند و آن را به حلقه آب کندانسورها منتقل می‌کنند؛ جایی که گرما از طریق برج خنک‌کننده از ساختمان دفع می‌شود. گرمای ناخواسته ساختمان وارد اواپراتور می‌شود و مبرد آن را به کمپرسور می‌برد تا آن را محکم به هم ببندد. سپس آن گرما از طریق کمپرسور به کندانسور منتقل می‌شود. سپس کندانسور آن گرما را می‌گیرد و آن را از مبرد و به آبی که در اطراف حلقه آب کندانسور در گردش است، منتقل می‌کند. مبرد و آب هرگز به هم نمی‌رسند و با هم مخلوط نمی‌شوند، آنها همیشه توسط یک دیوار فلزی از هم جدا می‌شوند و فقط حرارت بین آنها منتقل می‌شود.

آب کندانسور به سمت برج خنک‌کننده پمپ می‌شود. برج خنک‌کننده معمولاً روی پشت بام قرار دارد و گرمای آب کندانسورها را به هوای محیط دفع می‌کند، در نتیجه آب کندانسور خنک می‌شود و هوای جو گرم می‌شود.

هنگامی که آب کندانسورها خنک شد، به دمای بسیار سردتر بر می‌گردد و آماده است تا دوباره گرمای بیشتری را از آن بگیرد. آب کندانسور در حدود 32 درجه سانتیگراد (90 درجه فارنهایت) خارج می‌شود و در دمای 27 درجه سانتیگراد (81 درجه فارنهایت) باز می‌گردد.

کندانسور

ساختار کندانسورها

در زیر پوسته کندانسورها چندین لوله وجود دارد که بسته به طرح، آب کندانسور، مستقیماً از بین تمام لوله‌ها یا نیمی از آنها جریان پیدا میکنه و بعد یک چرخش  U شکل را انجام می‌دهد و از انتها خارج می‌شود.

درون لوله‌های کندانسورها و در قسمت بیرونی لوله‌ها مبرد که از کمپرسور می‌آید، آب وجود دارد. این دو سیال همیشه توسط دیواره لوله از هم جدا می‌شوند.

آب کندانسور از برج خنک کننده، از طریق ورودی جعبه آب، وارد کندانسور می‌شود. بخش جعبه آب قابل جدا شدن است و برای تمیز کردن لوله‌ها جدا می‌شود. آب کندانسور از طریق لوله‌ها تا انتها جریان می‌یابد، در انتها به جعبه آب دیگر برخورد می‌کند، یک چرخش 180 درجه انجام می‌دهد، از طریق لوله‌ها بر می‌گردد و از اولین جعبه آب خارج می‌شود. بین ورودی و خروجی اولین جعبه آب یک بافل وجود دارد. این مورد فقط برای جدا کردن و منحرف کردن جریان آب به لوله‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مبرد فشرده به شکل بخار داغ از کمپرسور خارج می‌شود و شروع به پر کردن این فضای خالی در کندانسور می‌کند. بخار داغ مبرد فضای بین لوله‌های حاوی آب کندانسورها را پر می‌کند. هنگامی که مبرد داغ با سطح خنک‌تر لوله‌های کندانسورها تماس پیدا می‌کند، مبرد در سطح لوله‌ها به مایع تبدیل می‌شود. با انجام این کار، گرما از طریق دیواره لوله به مبرد منتقل می‌شود.

آب از کندانسور می‌گذرد، به جعبه آب انتهایی برخورد می‌کند، یک چرخش 180 درجه انجام می‌دهد و دوباره از داخل آن باز می‌گردد در همین حال مبرد مایع به صورت مایع در پایین کندانسور جمع می‌شود. سپس به شیر انبساط می‌ریزد. آب آن گرم شده اکنون به سمت برج خنک کننده می‌رود.

هنگامی که مبرد از کمپرسور خارج می‌شود و به داخل کندانسور می‌رود، باید دمای آن بسیار بالاتر از آب کندانسور برگشتی (ورودی) باشد که از برج خنک کننده باز می‌گردد. آب کندانسور در حدود 27 درجه سانتیگراد (81 درجه فارنهایت) وارد می‌شود، بنابراین دمای مبرد باید بیشتر از این باشد.

اگر دمای مبرد با آب کندانسور برگشتی برابر باشد، چیلر قادر به دفع گرمای دریافتی در ساختمان نخواهد بود و بنابراین ساختمان قادر به خنک شدن نخواهد بود. به همین ترتیب اگر برج خنک کننده نتواند گرمایی را که به سمت آن فرستاده می‌شود دفع کند، با همان دما برمی گردد.

کندانسور

تعمیر و نگهداری کندانسور چیلر

1- بازرسی تمام ورودی‌ها و خروجی‌های آب برای نشتی باید به طور معمول انجام شود.

2– تمام اجزای واحد کمپرسور از جمله بررسی سطوح روغن، نشتی، ارتعاشات، تغییرات دمای کارکرد باید بازرسی شوند.

3- کنتاکت‌های الکتریکی باید بازرسی و تمیز شوند.

4- فیلتر خشک‌کن‌ها باید بررسی شوند و فیلترهای کثیف، قدیمی یا معیوب به طور کامل تعویض شوند.

5- کویل‌های خنک کننده باید از نظر و علائم خوردگی بررسی شوند.

6- بازرسی فن کندانسورها باید با تاکید بر بررسی یاتاقان‌ها برای علائم سایش، روانکاری انجام شود. تسمه‌ها و کوپلینگ‌ها نیز باید بررسی و در صورت لزوم تنظیم شوند.

7- کویل های کندانسورها باید از نظر نشتی، خوردگی و نواحی پیچ خوردگی یا انسداد بررسی شوند.

8- برای چیلرهای هوا خنک، دمپرهای هوای برگشتی باید برای عملکرد بهینه، کالیبراسیون همراه با بررسی تراز یاتاقان‌ها و روانکاری بررسی شوند.

9- دمپرهای هوای تازه برای یک سیستم چیلر هوا خنک باید مانند دمپرهای هوای برگشتی بازرسی شوند.

نکات پایانی

دمای آب کندانسور را کاهش دهید. کاهش دمای آب ورودی به کندانسور یک چیلر، راندمان را به میزان قابل توجهی بهبود می‌بخشد، چون برای اعمال اثر خنک کنندگی، باید کمتر کار کند.

 

به اشتراک بگذارید :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

011
مطالب مرتبط